20th Advanced Accelerator Concepts Workshop

from Sunday, 6 November 2022 (15:00) to Friday, 11 November 2022 (17:10)
Hyatt Regency Long Island

        : Sessions
    /     : Talks
        : Breaks
6 Nov 2022
7 Nov 2022
8 Nov 2022
9 Nov 2022
10 Nov 2022
11 Nov 2022
AM
08:15
AAC'22 Announcements (until 08:30) (Ballroom Salon D-E)
08:30
AAC'22 Welcome - Mark Palmer (Brookhaven National Laboratory) (until 08:50) (Ballrom Salon D-E)
08:50
Plenary - Eric Colby (DOE-ARDAP) (until 10:20) (Ballroom Salon D-E)
08:50 Acceleration beyond 10 GeV of a 340 pC electron bunch in a 10 cm nanoparticle-assisted wakefield accelerator - Constantin Aniculaesei (The University of Texas at Austin)   (Ballroom Salon D-E)
09:20 Multi-GeV electron bunches from an all-optical laser wakefield accelerator - Ela Rockafellow (University of Maryland, College Park) Jaron Shrock (University of Maryland, College Park) Bo Miao (University of Maryland)   (Ballroom Salon D-E)
09:50 Experimental progress towards an energy-efficient, high-quality, high-repetition-rate plasma-wakefield accelerator - Richard D'Arcy   (Ballroom Salon D-E)
10:20 --- Coffee Break ---
10:40
Plenary - Louise Willingale (until 12:10) (Ballroom Salon D-E)
10:40 Positron Acceleration in Plasmas - Severin Diederichs (DESY / LBNL)   (Ballroom Salon D-E)
11:10 High energy proton acceleration at DRACO-PW and radio-biological applications - Karl Zeil (Helmholtz-Zentrum Dresden-Rossendorf)   (Ballroom Salon D-E)
11:40 First SASE and Seeded FEL Lasing based on a beam driven wakefield accelerator - Angelo Biagioni (INFN)   (Ballroom Salon D-E)
08:15
AAC'22 Announcements (until 08:30) (Ballroom Salon D-E)
08:30
Plenary - Vladimir Shiltsev (Fermilab) (until 10:00) (Ballroom Salon D-E)
08:30 FACET-II: Status of the first experiments and the road ahead - Dr Mark Hogan (SLAC National Accelerator Laboratory)   (Ballroom Salon D-E)
09:00 Hosing of a long relativistic particle bunch induced by an electron bunch - Tatiana Nechaeva (Max-Planck-Institut fur Physik (DE))   (Ballroom Salon D-E)
09:30 European Roadmap Reports for Advanced Accelerators - Ralph Assmann (DESY & INFN)   (Ballroom Salon D-E)
10:00 --- Coffee Break ---
10:30
Plenary - John Power (until 12:00) (Ballroom Salon D-E)
10:30 Breakdown insensitive acceleration regime in structure wakefield acceleration - Xueying Lu (NIU / ANL)   (Ballroom Salon D-E)
11:00 From Compact Plasma Particle Sources to Advanced Accelerators with Modeling at Exascale - Axel Huebl (Lawrence Berkeley National Laboratory)   (Ballroom Salon D-E)
11:30 Advanced Ion Acceleration Mechanisms - Stepan Bulanov (LBNL)   (Ballroom Salon D-E)
08:15
AAC'22 Announcements (until 08:30) (Ballroom Salon D-E)
08:30
Plenary - Pietro Musumeci (until 10:00) (Ballroom Salon D-E)
08:30 Summary of the Snowmass Accelerator Frontier - AAC Role and Vision - Tor Raubenheimer (SLAC National Accelerator Laboratory)   (Ballroom Salon D-E)
08:50 Snowmass Process Advanced Accelerator Concepts (AF6) Perspective - Cameron Geddes (Lawrence Berkeley National Laboratory)   (Ballroom Salon D-E)
09:10 The GARD Program - A Retrospective View - LK Len (DOE (retired))   (Ballroom Salon D-E)
09:30 Panel Discussion   (Ballroom Salon D-E)
10:00 --- Coffee Break/Exhibits ---
10:30
Plenary -Dr Eric Esarey (Lawrence Berkeley National Laboratory) (until 12:00) (Ballroom Salon D-E)
10:30 Prospects of Ultralow MTE photocathodes in Electron Guns - Siddharth Karkare   (Ballroom Salon D-E)
11:00 Machine-learning control of coherent combining of fiber lasers for plasma accelerators - Dan Wang (LBNL)   (Ballroom Salon D-E)
11:30 RadiaBeam and lessons learned building an accelerator company - Dr Sergey Kutsaev (RadiaBeam Technologies, LLC)   (Ballroom Salon D-E)
08:15
AAC'22 Announcements (until 08:30) (Ballroom Salon D-E)
08:30
WG1: Laser-Plasma Wakefield Acceleration - Irina Petrushina (Stony Brook University) Marlene Turner (LBNL) Yong Ma (University of Michigan) (until 10:00) (Salon D)
08:30 Experimental demonstration of Hydrodynamic Optical-Field-Ionized plasma channels at kHz repetition rate - James Cowley (John Adams Institute for Accelerator Science and Department of Physics, University of Oxford)   (Salon D)
08:50 Laser Wakefield Acceleration to Electron Energies in the GeV Regime - Katinka von Grafenstein (LMU Munich)   (Salon D)
09:10 GeV electron bunches in low-density plasma channels by all-optical density transition injection - Alex Picksley (University of Oxford)   (Salon D)
09:30 Spatiotemporal optical vortices (STOVs) and relativistic optical guiding - Manh Le (University of Maryland)   (Salon D)
08:30
WG3: Laser and High-Gradient Structure-Based Acceleration - Sergey Belomestnykh (Fermilab) Xueying Lu (NIU / ANL) (until 10:00) (Gardiner's Island)
08:30 Update on the status of the C-band high gradient program at LANL - Evgenya Simakov (LANL)   (Gardiner's Island)
09:00 New, High Efficiency RF Sources - R Lawrence Ives (Calabazas Creek Research, Inc.)   (Gardiner's Island)
09:30 RF Cavity Needs for Future Muon Accelerators - Ben Freemire (Euclid Beamlabs)   (Gardiner's Island)
08:30
WGs 2+4 Joint Session (until 10:00) (Salon E)
08:30 Relativistically induced ballistic transport and novel effects underlying PV/m plasmonics - Prof. Aakash Sahai (University of Colorado Denver)   (Salon E)
08:45 Spatiotemporal dynamics of beam-plasma instabilities in the ultra-relativistic regime - Pablo San Miguel (Laboratoire d'Optique Appliquée / Instituto Superior Técnico)   (Salon E)
09:00 Optimal beam loading to 20 GeV through wakefield slope rotation using an evolving electron driver - Thamine Dalichaouch (UCLA)   (Salon E)
09:15 Optimization of transformer ratio and beam loading in plasma wakefield accelerator with a structure-exploiting algorithm - Qianqian Su   (Salon E)
09:30 Witness beam realignment in plasma wakefi eld accelerators in the linear collider regime - Lance Hildebrand (University of California, Los Angeles)   (Salon E)
09:45 --- Discussion ---
08:30
WGs 5+7 Joint Session - John Palastro (University of Rochester, Laboratory for Laser Energetics) Dr Samuel Barber (Lawrence Berkeley National Laboratory) Julia Mikhailova Yine Sun (Argonne National Laboratory) (until 10:00) (Salon A)
08:30 High Flux Polarized Positron Production based on high efficiency FEL and high gradient IFEL - Pietro Musumeci   (Salon A)
08:50 A compact laser-plasma based setup for positron production and collection - Davide Terzani (LBNL)   (Salon A)
09:10 High intensity laser driven sources of gammas and positrons using BELLA PW Laser Dual Beamlines - Stepan Bulanov (LBNL)   (Salon A)
10:00 --- Coffee Break/Exhibits ---
10:30
WG3: Laser and High-Gradient Structure-Based Acceleration - Xueying Lu (NIU / ANL) Sergey Belomestnykh (Fermilab) (until 12:00) (Gardiner's Island)
10:30 High-Gradient 3 GeV Booster for Enhanced Proton Radiography at LANSCE - Yuri Batygin (Los Alamos National Laboratory)   (Gardiner's Island)
11:00 High-Gradient Accelerating Structures for 3-GeV Proton Radiography Booster - Sergey Kurennoy (Los Alamos National Laboratory)   (Gardiner's Island)
11:30 Plasmonic Wakes in a Semi-conductor - Tom Katsouleas (U of Ct)   (Gardiner's Island)
10:30
WG4: Beam-Driven Acceleration - Spencer Gessner (SLAC) Jens Osterhoff (DESY) (until 12:00) (Salon E)
10:30 An Analytic Theory of Chromatic Emittance Growth in a Plasma Wakefield Accelerator - Robert Ariniello (SLAC National Accelerator Laboratory)   (Salon E)
10:45 Dominance of the seed from a tightly-focused electron bunch over the self-modulation of a long proton bunch in an over-dense plasma - Kook-Jin Moon (Ulsan National Institute of Science and Technology)   (Salon E)
11:00 Beam-Driven Dielectric Wakefield Acceleration with a plasma photocathode at the AWA - Gerard Andonian (UCLA/Radiabeam)   (Salon E)
11:15 Proof of principle experiments of PV/m plasmonics using structured semiconductors - Prof. Aakash Sahai (University of Colorado Denver)   (Salon E)
11:30 Wakefield-based afterburner for increasing the spectral range of X-FELs - Pietro Musumeci   (Salon E)
11:45 Experimental Opportunities for the Plasma Wakefield Acceleration in a Narrow Plasma Channel - Valentina Lee (University of Colorado, Boulder)   (Salon E)
10:30
WG6: Laser-Plasma Acceleration of Ions -Dr Igor Pogorelsky (BNL) Mamiko Nishiuchi (QST) Dr Lieselotte Obst-Huebl (Lawrence Berkeley National Lab) (until 12:00) (Fisher)
10:30 Exploring potential of 3D printed structures in PW laser driven ion acceleration experiments - Sergei Tochitsky (UCLA)   (Fisher)
10:50 Theoretical and numerical investigation of ion acceleration in the interaction of high intensity attosecond pulses with solid proton-Boron targets - Emmanuel d'Humieres (CELIA, Univ. Bordeaux)   (Fisher)
11:10 OPPORTUNITIES FOR ADVANCED ACCELERATOR RESEARCH WITH FEMTOSECOND LONG-WAVELENGTH LASERS - Igor Pogorelsky (BNL)   (Fisher)
10:30
WG8: Advanced Laser and Beam Technology and Facilities -Mr Marcus Babzien (BNL) Stephen Milton (until 12:00) (Salon B)
10:30 Advanced Lasers for accelerators at Colorado State University: advances in kW average power cryogenicallycooled ultrafast Yb:YAG lasers - Jorge Rocca (Colorado State University)   (Salon B)
10:50 Diode-Pumped Tm:YLF Lasers for Advanced Accelerators - Leily Kiani (LLNL)   (Salon B)
11:10 Raman-based wavelength conversion for seeding and optical pumping of CO2 laser amplifiers - William Li (Brookhaven National Laboratory)   (Salon B)
11:30 Status and prospects of optically pumped high-pressure CO2 amplifiers - Dr Sergei Tochitsky   (Salon B)
10:30
WGs 1+2 Joint Session - Irina Petrushina (Stony Brook University) Yong Ma (University of Michigan) Marlene Turner (LBNL) Alexey Arefiev (UC San Diego) David Bruhwiler (RadiaSoft LLC) (until 12:00) (Salon D)
10:30 PIConGPU + X – Building blocks for successful Exascale accelerator simulations - Dr Alexander Debus (Helmholtz-Zentrum Dresden - Rossendorf, Bautzner Landstrasse 400, 01328 Dresden, Germany)   (Salon D)
10:45 HiPACE++: GPU-accelerated modeling of plasma wakefield accelerators - Severin Diederichs (DESY / LBNL)   (Salon D)
11:00 Latest advances in the Particle - In - Cell code WarpX for efficient modeling of plasma accelerators at Exascale - Jean-Luc Vay (Lawrence Berkeley National Laboratory)   (Salon D)
11:15 Mesh refinement in QuickPIC - Qianqian Su   (Salon D)
11:30 A preliminary analysis for efficient laser wakefield acceleration - Prof. Gaetano Fiore (INFN, Sezione di Napoli, and Università Federico II, Napoli)   (Salon D)
11:45 --- Discussion ---
10:30
WGs 5+7 Joint Session - Julia Mikhailova John Palastro (University of Rochester, Laboratory for Laser Energetics) Dr Samuel Barber (Lawrence Berkeley National Laboratory) Yine Sun (Argonne National Laboratory) (until 12:00) (Salon A)
10:30 Plasma-accelerator-based linear beam cooling systems - Carl Schroeder (LBNL)   (Salon A)
10:50 Application of Optical Stochastic Cooling Mechanism to Beam Shaping - Austin Dick (Northern Illinois University)   (Salon A)
11:10 Coherent 3D microstructure of laser-wakefield-accelerated electron bunches - Maxwell LaBerge   (Salon A)
11:30 Electron source bunch length characterization based on chicane-decompressed coherent transition radiation emission - Mr Jeroen Van Tilborg (Lawrence Berkeley National Laboratory)   (Salon A)
08:15
AAC'22 Announcements (until 08:30) (Ballroom Salon D-E)
08:30
Plenary - Evgenya Simakov (LANL) (until 10:00) (Ballroom Salon D-E)
08:30 Cool Copper Collider Design and Plans - Mohamed Othman (SLAC NATIONAL ACCELERATOR LABORATORY)   (Ballroom Salon D-E)
09:00 ACE3P – Multi-Physics Modeling, Enabling Technologies, and Code Integration - Liling Xiao (SLAC)   (Ballroom Salon D-E)
09:30 Plasma-based Attosecond X-ray Pulses - Dr Agostino Marinelli (SLAC National Accelerator Laboratory)   (Ballroom Salon D-E)
10:00 --- Coffee Break ---
10:30
Plenary - Michael Downer (The University of Texas at Austin) (until 12:00) (Ballroom Salon D-E)
10:30 Introduction   (Ballroom Salon D-E)
10:35 Working Group 1 Award Winner   (Ballroom Salon D-E)
10:45 Working Group 2 Award Winner   (Ballroom Salon D-E)
10:55 Working Group 3 Award Winner   (Ballroom Salon D-E)
11:05 Working Group 4 Award Winner   (Ballroom Salon D-E)
11:15 Working Group 5 Award Winner   (Ballroom Salon D-E)
11:25 Working Group 6 Award Winner   (Ballroom Salon D-E)
11:35 Working Group 7 Award Winner   (Ballroom Salon D-E)
11:45 Working Group 8 Award Winner   (Ballroom Salon D-E)
PM
15:00
Workshop Registration (until 19:00) (Grand Ballroom Foyer)
18:00 --- Welcome Reception ---
12:10 --- Lunch ---
13:30
WG1: Laser-Plasma Wakefield Acceleration - Yong Ma (University of Michigan) Marlene Turner (LBNL) Irina Petrushina (Stony Brook University) (until 15:00) (Salon D)
13:30 Nearly collinear optical injection of electrons into wakefield accelerators - Qiang Chen (Lawrence Berkeley National Laboratory)   (Salon D)
13:50 Generating pre-bunched electron beams using modulated density downramp injection - Chaojie Zhang (UCLA)   (Salon D)
14:10 External injection of electrons into a laser-driven plasma wakefield at the CLARA facility - Laura Corner (Cockcroft Institute, University of Liverpool)   (Salon D)
14:30 First results of the two-color LWFA experiments at ATF - Navid Vafaei-Najafabadi (Stony Brook University, Brookhaven National Laboratory)   (Salon D)
13:30
WG2: Computation for Accelerator Physics - David Bruhwiler (RadiaSoft LLC) Alexey Arefiev (UC San Diego) (until 15:00) (Salon C)
13:30 --- 10-year timetable for AAC computing ---
13:50 Traveling-wave electron accelerators – towards scalable laser-plasma accelerators beyond 10GeV - Dr Alexander Debus (Helmholtz-Zentrum Dresden-Rossendorf)   (Salon C)
14:20 Now that we are ready for Exascale, what can we do with it? PIConGPU for next generation accelerator research. - Michael Bussmann (Helmholtz-Zentrum Dresden - Rossendorf)   (Salon C)
14:50 --- Discussion ---
13:30
WG3: Laser and High-Gradient Structure-Based Acceleration - Xueying Lu (NIU / ANL) Sergey Belomestnykh (Fermilab) (until 15:00) (Gardiner's Island)
13:30 --- SWFA in WG4 Session ---
13:30
WG4: Beam-Driven Acceleration - Jens Osterhoff (DESY) Spencer Gessner (SLAC) (until 15:00) (Salon E)
13:30 Progress towards high-repetition-rate operation of a beam-driven plasma wakefield accelerator - James Chappell (University of Oxford)   (Salon E)
13:45 Gigaelectronvolt Acceleration of Captured Electrons in a Positron Beam-Driven Plasma Wakefield Accelerator - James Allen (SLAC National Accelerator Laboratory)   (Salon E)
14:00 Plasma heating and expansion in PWFA experiments FACET - Kenneth Marsh (UCLA ECE)   (Salon E)
14:15 Observation of Skewed Electromagnetic Wakefields in an Asymmetric Structure Driven by Flat Electron Bunches - Walter Lynn (UCLA)   (Salon E)
14:30 Transverse Stability in an Alternating Gradient Planar Dielectric Wakefield Structure - Walter Lynn (UCLA)   (Salon E)
14:45 Wakefield Acceleration in Nanostructures: The E336 Experiment at FACET-II - Robert Ariniello (SLAC National Accelerator Laboratory)   (Salon E)
13:30
WG5: Beam Sources, Monitoring, and Control -Dr Samuel Barber (Lawrence Berkeley National Laboratory) Yine Sun (Argonne National Laboratory) (until 15:10) (Fisher's Island)
13:30 Low-emittance high-energy muon source based on plasma wakefield acceleration - Vladimir Shiltsev (Fermilab)   (Fisher's Island)
13:50 Beam shaping using an ultra-high vacuum multileaf collimator and emittance exchange beamline - Nathan Majernik   (Fisher's Island)
14:10 Stabilization and manipulation of laser-driven plasma acceleration with a weak auxiliary laser pulse - Michael Downer (The University of Texas at Austin)   (Fisher's Island)
14:30 Online Correction Of Laser Focal Position Via Deployable Machine Learning Models - Nathan Cook (RadiaSoft LLC)   (Fisher's Island)
14:50 A Compact Source of Positron Beams with Small Thermal Emittance - Rafi Hessami (SLAC National Accelerator Laboratory)   (Fisher's Island)
13:30
WG7: Radiation Generation and Advanced Concepts - John Palastro (University of Rochester, Laboratory for Laser Energetics) Julia Mikhailova (until 15:00) (Salon A)
13:30 Seeded FEL lasing of the COXINEL beamline driven by the HZDR plasma accelerator - Dr Arie Irman (Helmholtz-Zentrum Dresden - Rossendorf, Bautzner Landstrasse 400, 01328 Dresden, Germany)   (Salon A)
13:50 Multi-color operation via coherent harmonic generation in a plasma driven attosecond X-ray source - Rafi Hessami (SLAC National Accelerator Laboratory)   (Salon A)
14:10 The Ion Channel Laser: Physics Advances and Experimental Plans - Claire Hansel (University of Colorado Boulder)   (Salon A)
13:30
WG8: Advanced Laser and Beam Technology and Facilities - Stephen Milton Mr Marcus Babzien (BNL) (until 15:00) (Salon B)
13:30 --- Working group kick-off ---
13:50 The Argonne Wakefield Accelerator Beam Test Facility for Novel Accelerator Research - John Power   (Salon B)
14:10 Environmental Impact of Future Colliders - Spencer Gessner (SLAC)   (Salon B)
14:30 Development of Coherent Spatially and Temporally Combined Fiber Laser LPA Driver Concept – Progress of the kW-Average and TW-Peak Power System Demonstraton - Alexander Rainville (University of Michigan)   (Salon B)
15:00 --- Coffee Break ---
15:30
WG3: Laser and High-Gradient Structure-Based Acceleration - Xueying Lu (NIU / ANL) Sergey Belomestnykh (Fermilab) (until 17:00) (Gardiner's Island)
15:30 High Power Test Results of X-Band Dielectric Disk Accelerating Structures - Ben Freemire (Euclid Beamlabs)   (Gardiner's Island)
16:00 Simulation Results of a Clamped Multicell Dielectric Disk Accelerating Structure - Sarah Weatherly (Illinois Institute of Technology, Argonne National Laboratory)   (Gardiner's Island)
16:30 Cryogenic Dielectric Accelerating Structures - Chunguang Jing   (Gardiner's Island)
15:30
WG7: Radiation Generation and Advanced Concepts - John Palastro (University of Rochester, Laboratory for Laser Energetics) Julia Mikhailova (until 17:00) (Salon A)
15:30 Status report on nonlinear Compton scattering study - Yusuke Sakai (University of California Los Angeles)   (Salon A)
15:50 HIGH-BRILLIANCE COMPTON LIGHT SOURCES BASED ON CO2 LASERS - Igor Pogorelsky (BNL)   (Salon A)
16:10 Nonlinear Thomson Scattering with Ponderomotive Control - Dillon Ramsey (LLE/UR)   (Salon A)
16:30 Superradiance and temporal coherence in the non-linear blowout regime - Bernardo Malaca (GoLP/Instituto Superior Técnico, University of Lisbon)   (Salon A)
15:30
WGs 1+2 Joint Session - Irina Petrushina (Stony Brook University) David Bruhwiler (RadiaSoft LLC) Yong Ma (University of Michigan) Marlene Turner (LBNL) Alexey Arefiev (UC San Diego) (until 17:00) (Salon D)
15:30 GPU accelerated simulations of channel formation via laser gas interaction for LWFA - Jarrod Leddy (Tech-X Corporation)   (Salon D)
15:45 Magnetohydrodynamic Modeling of Plasma Channels for Acceleration and Beam Transport - Nathan Cook (RadiaSoft LLC)   (Salon D)
16:00 Simulations of Hydrodynamic Optical-Field-Ionised Plasma Channels - Dr Rob Shalloo (DESY)   (Salon D)
16:15 Accompanying the hybrid LPWFA experiment campaign with a computer simulation campaign: What we model, what we learn, and where we need to become better - Klaus Steiniger (Helmholtz-Zentrum Dresden-Rossendorf)   (Salon D)
16:30 Acceleration of positrons generated via photon-photon collisions in a dense laser-irradiated plasma - Alexey Arefiev (UC San Diego)   (Salon D)
16:45 --- Discussion ---
15:30
WGs 4+5 Joint Session - Yine Sun (Argonne National Laboratory) Dr Samuel Barber (Lawrence Berkeley National Laboratory) Spencer Gessner (SLAC) Jens Osterhoff (DESY) (until 17:00) (Salon E)
15:30 Highly spin-polarized multi-GeV sub-femtosecond electron beams generated from single-species plasma photocathodes - Zan Nie (UCLA)   (Salon E)
15:48 A scheme for generation and measurement of spin polarized GeV electrons from a PWFA - Nainoa Nambu (UCLA)   (Salon E)
16:06 Investigating the Transverse Trapping Condition in Beam-Induced-Ionization-Injection in Plasma Wakefield Accelerators - Jiayang Yan (Stony Brook University)   (Salon E)
16:24 Trojan Horse-II at FACET-II: prospects and experimental plans. - Andrew Sutherland (University of Strathclyde)   (Salon E)
16:42 Towards a soft x-ray PWFA-FEL via Trojan Horse single bunch injection - Lily Berman (University of Strathclyde)   (Salon E)
17:00
Student Tutorials (until 19:30) (Ballroom Salon D)
17:00 Bunch Shaping in Electron Linear Accelerators - Yine Sun (Argonne National Laboratory)   (Ballroom Salon D)
17:00
Student Tutorials (until 19:30) (Ballroom Salon E)
17:00 Particle Trapping and Beam Loading Physics in Plasma-Based Accelerators - Navid Vafaei-Najafabadi (Stony Brook University)   (Ballroom Salon E)
12:00 --- Lunch ---
13:30
WG1: Laser-Plasma Wakefield Acceleration - Yong Ma (University of Michigan) Marlene Turner (LBNL) Irina Petrushina (Stony Brook University) (until 15:00) (Salon D)
13:30 Optical mode filtering and electron injection in multi-GeV laser wakefield acceleration - Jaron Shrock (University of Maryland)   (Salon D)
13:50 Observation of resonant wakefield excitation by pulse trains guided in long plasma channels - Aimee Ross (University of Oxford)   (Salon D)
14:10 GeV-scale accelerators driven by plasma-modulated pulses from kilohertz lasers. - Roman Walczak (University of Oxford)   (Salon D)
14:30 Arbitrarily Structured Laser Pulses - Jacob Pierce (UCLA)   (Salon D)
13:30
WG4: Beam-Driven Acceleration - Spencer Gessner (SLAC) Jens Osterhoff (DESY) (until 15:00) (Salon E)
13:30 Progress towards Energy Doubling and Emittance Preservation through Beam Driven Plasma Wakefield Acceleration at FACET-II - Doug Storey (SLAC National Accelerator Laboratory)   (Salon E)
13:45 High-efficiency wake excitation in beam-ionized plasmas at FACET-II - Chaojie Zhang (UCLA)   (Salon E)
14:00 QPAD modeling of wake excitation and acceleration in meter-long beam-ionized plasma at FACET-II - Zan Nie (UCLA)   (Salon E)
14:15 Focusing of a Long Relativistic Proton Bunch in Underdense Plasma - Livio Verra (CERN)   (Salon E)
14:30 Large Energy Depletion of a Beam Driver in a Plasma-Wakefield Accelerator - Felipe Peña (DESY/UHH)   (Salon E)
14:45 Plasma-based longitudinal phase space manipulation - Yipeng Wu (UCLA)   (Salon E)
13:30
WG8: Advanced Laser and Beam Technology and Facilities - Stephen Milton Mr Marcus Babzien (BNL) (until 15:00) (Salon B)
13:30 Robust and Efficient Temporal Pulse Combining Enabling Practical Coherent Pulse Stacking Amplification Systems - Yanwen Jing (University of Michigan)   (Salon B)
13:50 Nonlinear Coherent Pulse Stacking enabling energy scalable several optical cycle pulses for the next generation drivers of laser plasma accelerators - Tayari Coleman   (Salon B)
14:10 Coherent temporal stacking of tens-of-fs laser pulses towards plasma accelerator applications - Lauren Cooper   (Salon B)
14:30 Ultra-broadband spectral combination of fiber lasers with synthesized pulse shaping to reach short pulse lengths for plasma accelerators - Siyun Chen (Lawrence Berkeley National Lab)   (Salon B)
14:50 --- Discussion ---
13:30
WGs 2+7 Joint Session - Alexey Arefiev (UC San Diego) David Bruhwiler (RadiaSoft LLC) John Palastro (University of Rochester, Laboratory for Laser Energetics) Julia Mikhailova (until 15:00) (Salon A)
13:30 Radiation Diagnostic for OSIRIS: Applications in coherent betatron emission - Miguel Pardal (GoLP/IPFN, Instituto Superior Técnico, Universidade de Lisboa, Lisbon, Portugal)   (Salon A)
13:50 Near-Field CTR beam focusing and its application to Strong Field QED - Pablo San Miguel (Laboratoire d'Optique Appliquée / Instituto Superior Técnico)   (Salon A)
14:10 First-Principle Simulations of Electron-Bunch Compression using a Large-Scale Lienard-Wiechert Solver - Afnan Al Marzouk   (Salon A)
14:30 Spin and polarization-dependent Osiris QED module for the future strong field QED laser-plasma experiment - QIAN QIAN   (Salon A)
14:50 --- Discussion ---
13:30
WGs 3+5 Joint Session - Sergey Belomestnykh (Fermilab) Xueying Lu (NIU / ANL) Yine Sun (Argonne National Laboratory) Dr Samuel Barber (Lawrence Berkeley National Laboratory) (until 15:00) (Gardiner's Island)
13:30 Development of High Brightness Photoinjector for AWA - Sergey Kuzikov (Euclid Techlabs, LLC)   (Gardiner's Island)
13:50 Report on experimental results of a sub-GV/m photocathode gun - Gongxiaohui Chen (Argonne National Laboratory)   (Gardiner's Island)
14:10 Sub-fs beam generation at the UCLA Pegasus Laboratory - Pietro Musumeci   (Gardiner's Island)
15:00 --- Coffee Break/Exhibits ---
15:30
WG1: Laser-Plasma Wakefield Acceleration - Yong Ma (University of Michigan) Marlene Turner (LBNL) Irina Petrushina (Stony Brook University) (until 17:00) (Salon D)
15:30 kHz Laser-Driven Electron Beams up to 50 MeV at ELI-Beamlines. - Carlo Maria Lazzarini (ELI Beamlines)   (Salon D)
15:50 CO2-laser-driven wakefield acceleration - Dr Rafal Zgadzaj (The University of Texas at Austin)   (Salon D)
16:10 Self-injection process in laser‑wakefield accelerator driven by CO$_2$ laser pulses - Arohi Jain (Stony Brook University)   (Salon D)
16:30 High-efficiency compact laser-plasma electron accelerator - Matthias Fuchs (University of Nebraska–Lincoln)   (Salon D)
15:30
WG3: Laser and High-Gradient Structure-Based Acceleration - Sergey Belomestnykh (Fermilab) Xueying Lu (NIU / ANL) (until 17:00) (Gardiner's Island)
15:30 Evaluation of DLC (diamond-like carbon) Coating on Multipactor Suppression - Chunguang Jing   (Gardiner's Island)
16:00 Short Pulse High Gradient Accelerating Structures - Sergey Kuzikov (Euclid Techlabs, LLC)   (Gardiner's Island)
16:30 Modulation of dense electron beams in nanostructures: A simulation study in preparation of the FACET-II E-336 experiment - Alexander Knetsch   (Gardiner's Island)
15:30
WG6: Laser-Plasma Acceleration of Ions -Dr Igor Pogorelsky (BNL) Dr Lieselotte Obst-Huebl (Lawrence Berkeley National Lab) Mamiko Nishiuchi (QST) (until 17:00) (Fire Island)
15:30 Generation of focused high-energy ion beams via hole-boring radiation pressure acceleration of curved-surface low-density targets - Jihoon Kim (Cornell University)   (Fire Island)
15:50 Ultra-short pulse laser acceleration of protons from cryogenic hydrogen jets tailored to near-critical density - Martin Rehwald (HZDR)   (Fire Island)
16:10 Effects of Laser Polarization on Target Focusing and Acceleration in a Laser-Ion Lens and Accelerator - Roopendra Singh Rajawat (Cornell University)   (Fire Island)
15:30
WG7: Radiation Generation and Advanced Concepts - John Palastro (University of Rochester, Laboratory for Laser Energetics) Julia Mikhailova (until 17:00) (Salon A)
15:30 Status and Prospects for the Plasma-drived Attosecond X-ray (PAX) source experiment at FACET-II - Claudio Emma   (Salon A)
15:50 Laser-Plasma Acceleration Driven Electron Radiography of High Energy Density Materials on the OMEGA-EP Laser - Jessica Shaw (University of Rochester Laboratory for Laser Energetics)   (Salon A)
16:10 High Resolution Radiography with Self-Modulated and Blowout Regime Laser Wakefield Acceleration generated X-ray sources - Isabella Pagano (UT Austin/LLNL)   (Salon A)
16:30 High-energy two-color terahertz generation - Tanner Simpson (Laboratory for Laser Energetics, University of Rochester)   (Salon A)
15:30
WGs 2+8 Joint Session - Stephen Milton Alexey Arefiev (UC San Diego) Mr Marcus Babzien (BNL) David Bruhwiler (RadiaSoft LLC) (until 17:00) (Salon B)
15:30 Thermal Modeling and Benchmarking of Crystalline Laser Amplifiers - Dr Dan Abell (RadiaSoft LLC)   (Salon B)
15:50 Efficient propagation of electromagnetic pulses through high-power solid state laser amplifiers - Dr David Bruhwiler (RadiaSoft LLC)   (Salon B)
16:10 --- Discussion ---
15:30
WGs 4+5 Joint Session - Yine Sun (Argonne National Laboratory) Spencer Gessner (SLAC) Jens Osterhoff (DESY) Dr Samuel Barber (Lawrence Berkeley National Laboratory) (until 17:00) (Salon E)
15:30 Direct measurements of emittance growth from Coulomb scattering on neutral gas atoms in a plasma lens - Jonas Björklund Svensson (DESY)   (Salon E)
15:48 Longitudinal bunch shaping using transverse deflecting cavities at Argonne Wakefield Accelerator Facility - Seongyeol Kim (Argonne National Laboratory)   (Salon E)
16:06 Progress Toward a Laser-Ionized, Unconfined Gas PWFA at FACET-II - Michael Litos (University of Colorado Boulder)   (Salon E)
16:24 Underdense Plasma Lens Commissioning at FACET II and Future Experimental Plans - Christopher Doss (University of Colorado Boulder)   (Salon E)
16:42 Optical visualization of e-beam-driven plasma wakes at FACET-II - Rafal Zgadzaj (UT at Austin)   (Salon E)
17:00
Poster Session and Reception - Navid Vafaei-Najafabadi (Stony Brook University) (until 19:30) (Salons F, G, H and Foyer)
17:00 A Compact Source of Positron Beams with Small Thermal Emittance - Rafi Hessami (SLAC National Accelerator Laboratory)   (Salons F, G, H and Foyer)
17:00 A scheme for generation and measurement of spin polarized GeV electrons from a PWFA - Nainoa Nambu (UCLA)   (Salons F, G, H and Foyer)
17:00 A Toy Model of Numerical Cherenkov Radiation - Adam Higuet (University of Nebraska - Lincoln)   (Salons F, G, H and Foyer)
17:00 Active non-perturbative Stabilization of the laser-plasma-accelerated electron beam source - Curtis Berger (Lawrence Berkeley National Laboratory)   (Salons F, G, H and Foyer)
17:00 Advanced Laser-driven Betatron X-ray Generation - Junzhi Wang (University of Nebraska-Lincoln)   (Salons F, G, H and Foyer)
17:00 An all-optical streak camera to measure the jitter between two beams in the single-digit femtosecond regime - Marc Osenberg (Heinrich-Heine-Universität Düsseldorf, Institut für Laser- und Plasmaphysik)   (Salons F, G, H and Foyer)
17:00 Arbitrary Wave Shaping for Controlled Electron Injection Using Co-Propagating Laser Pulses - Nicholas Ernst (University of Michigan)   (Salons F, G, H and Foyer)
17:00 Beam stability and reproducibility of a plasma-wakefield accelerator - Sarah Schröder   (Salons F, G, H and Foyer)
17:00 Calibration of GeV wakefield-accelerated electron energies by bremsstrahlung cut-off calorimetry - José Alejandro Franco Altamirano (The University of Texas at Austin)   (Salons F, G, H and Foyer)
17:00 Characterization of the fields inside the CO2-laser-driven wakefield accelerators using relativistic electron beams - Irina Petrushina (Stony Brook University)   (Salons F, G, H and Foyer)
17:00 Characterizing hot electrons in ensemble PIC simulations of high-intensity, laser-plasma interactions with machine learning. - Mr André Antoine (University of Michigan)   (Salons F, G, H and Foyer)
17:00 Coherent Stacking of Few Cycle Pulses from a Gain-Managed Nonlinear Amplifier for CPA-free Energy and Power Scalable Drivers of High-Intensity Laser-Matter Interactions - Lauren Cooper   (Salons F, G, H and Foyer)
17:00 Commissioning of BELLA PW second beamline with high-power plasma mirrors and a look towards laser-plasma accelerator staging - Joshua Stackhouse (UC Berkeley)   (Salons F, G, H and Foyer)
17:00 Compact high-resolution multi-GeV electron spectrometer for PW-laser-driven plasma accelerators - Xiantao Cheng (University of Texas at Austin)   (Salons F, G, H and Foyer)
17:00 Design Optimization of Permanent-Magnet Based Compact Transport Systems for Laser-Driven Proton Beams - Jared De Chant (Michigan State University)   (Salons F, G, H and Foyer)
17:00 Distributed Coupling Linac for Efficient Acceleration of High Charge Bunches - Mohamed Othman (SLAC NATIONAL ACCELERATOR LABORATORY)   (Salons F, G, H and Foyer)
17:00 EEHG seeding scheme at the Athos branch of SwissFEL - Pavle Juranic (Paul Scherrer Institut)   (Salons F, G, H and Foyer)
17:00 Effects of a plasma ramp on an electron bunch seeding self modulation of a proton bunch - Jan Pucek (Max-Planck Institute for Physics)   (Salons F, G, H and Foyer)
17:00 Emittance preservation of a CO2-laser driven wakefield acceleration with external injection - Yuxuan Cao (University of Texas at Austin)   (Salons F, G, H and Foyer)
17:00 EMP from LWFA with two collinear, time-separated laser beams - Joshua Latham (University of Michigan)   (Salons F, G, H and Foyer)
17:00 Energy Modulation in a Commercial Dual Grating Dielectric Structure - Sophie Crisp (UCLA)   (Salons F, G, H and Foyer)
17:00 Enhanced Spectral Flux of Synchrotron X-ray Beams from Laser Wakefield Accelerators - Adam Hughes (Imperial College London)   (Salons F, G, H and Foyer)
17:00 Environmental Conditions Effect on Optical Components Performance and Cleaning Techniques - Dr Viviana Vladutescu (NYCCT/ELI-NP)   (Salons F, G, H and Foyer)
17:00 Experimental Opportunities for the Plasma Wakefield Acceleration in a Narrow Plasma Channel - Valentina Lee (University of Colorado, Boulder)   (Salons F, G, H and Foyer)
17:00 Feasibility of LWFA's for X-ray induced acoustic computed tomography - Michael Downer (The University of Texas at Austin)   (Salons F, G, H and Foyer)
17:00 Flat beam plasma wakefield accelerator - Pratik Manwani (University of California, Los Angeles)   (Salons F, G, H and Foyer)
17:00 Generation and optimization of high quality multi-GeV electron beams using an evolving electron driver in the nonlinear blowout regime - Thamine Dalichaouch (UCLA)   (Salons F, G, H and Foyer)
17:00 Gigaelectronvolt Acceleration of Captured Electrons in a Positron Beam-Driven Plasma Wakefield Accelerator - James Allen (SLAC National Accelerator Laboratory)   (Salons F, G, H and Foyer)
17:00 HIGH GRADIENT TESTING RESULTS OF THE C-BAND BENCHMARK a/λ=0.105 CAVITIES AT LANL - Muhammed Zuboraj (Los Alamos National Laboratory)   (Salons F, G, H and Foyer)
17:00 High repetition-rate K-alpha x-ray source from a low-density gas target - Jon Murphy (University of Michigan)   (Salons F, G, H and Foyer)
17:00 High Resolution Radiography with Self-Modulated and Blowout Regime Laser Wakefield Acceleration generated X-ray sources - Isabella Pagano (UT Austin/LLNL)   (Salons F, G, H and Foyer)
17:00 High-bandwidth image-based predictive laser stabilization via optimized Fourier filters - Joseph Natal   (Salons F, G, H and Foyer)
17:00 Hydrodynamic channel guiding of Helium laser driven wake with downramp injection - Jason Brooks   (Salons F, G, H and Foyer)
17:00 Improving electron dephasing of an all-optical multi-GeV laser wakefield accelerator - Bo Miao (University of Maryland, College Park)   (Salons F, G, H and Foyer)
17:00 Initial Results from a Laser-Heated Thermionic Cathode - Heather Andrews (Los Alamos National Laboratory)   (Salons F, G, H and Foyer)
17:00 Investigating the Transverse Trapping Condition in Beam-Induced-Ionization-Injection in Plasma Wakefield Accelerators - Jiayang Yan (Stony Brook University)   (Salons F, G, H and Foyer)
17:00 Investigation of Terahertz Near-Fields Towards Efficient Particle Acceleration - Mohamed Othman (SLAC NATIONAL ACCELERATOR LABORATORY)   (Salons F, G, H and Foyer)
17:00 Ion and Neutral Particle Balance in AWAKE Helicon Plasmas - Michael Zepp (University of Wisconsin - Madison)   (Salons F, G, H and Foyer)
17:00 Large Energy Depletion of a Beam Driver in a Plasma-Wakefield Accelerator - Felipe Peña (DESY/UHH)   (Salons F, G, H and Foyer)
17:00 Laser Pulse Compression for Applications in Compact Wakefield Accelerators - Hao Ding (LBNL)   (Salons F, G, H and Foyer)
17:00 Machine Learning for Designing Flying Focus Optics - Grace Kim (Stony Brook University)   (Salons F, G, H and Foyer)
17:00 Measurement of coherent substructures within laser-wakefield-accelerated electron beams - Maxwell LaBerge   (Salons F, G, H and Foyer)
17:00 Measurements of the amplitude of plasma wakefields using plasma light - Patric Muggli (Max-Planck-Institut for physics)   (Salons F, G, H and Foyer)
17:00 Modelling nonequilibrium Thomson scattering from above-threshold ionized plasma - Audrey Farrell (UCLA)   (Salons F, G, H and Foyer)
17:00 Multi-color operation via coherent harmonic generation in a plasma driven attosecond X-ray source - Rafi Hessami (SLAC National Accelerator Laboratory)   (Salons F, G, H and Foyer)
17:00 Numerical Studies of Phase Diversity Electro-Optic Sampled Relativistic Electron Bunches - Spencer Kelham (Northern Illinois University Graduate Student)   (Salons F, G, H and Foyer)
17:00 Observation of Skewed Electromagnetic Wakefields in an Asymmetric Structure Driven by Flat Electron Bunches - Walter Lynn (UCLA)   (Salons F, G, H and Foyer)
17:00 Optimized setup for a laser-induced Plasma Photocathode - Dr Michael Stumpf (Heinrich-Heine-Universität Düsseldorf, Institut für Laser- und Plasmaphysik)   (Salons F, G, H and Foyer)
17:00 Optimizing down-ramp injection to generate stable and tunable electron bunches for an LPA driven FEL - Finn Kohrell (LBNL)   (Salons F, G, H and Foyer)
17:00 Optimizing the Discovery of Underlying Nonlinear Beam Dynamics in Angular Momentum and Space Charge Dominated Beams - Liam Pocher (University of Maryland)   (Salons F, G, H and Foyer)
17:00 Phase- and polarization-controlled electron self-injection into laser plasma accelerators - Jihoon Kim (School of Applied and Engineering Physics, Cornell University)   (Salons F, G, H and Foyer)
17:00 Polarized Photoelectrons from Converging Vector Waves - Daniel Younis (University of Rochester, Department of Physics & Astronomy)   (Salons F, G, H and Foyer)
17:00 Porting the particle-in-cell code OSIRIS to GPU-accelerated architectures - Jacob Pierce (UCLA)   (Salons F, G, H and Foyer)
17:00 Post-Compression of High-Power CO2 Lasers to sub-ps Levels Using an Ultrathin Tailored Nonlinear Element for Advanced Accelerator Applications - Daniel Matteo (UCLA Department of Electrical Engineering)   (Salons F, G, H and Foyer)
17:00 Programmable-Velocity Dephasingless Laser Wakefield Acceleration - Manfred Virgil Ambat (University of Rochester, Laboratory for Laser Energetics)   (Salons F, G, H and Foyer)
17:00 Prototyping of distributed coupling accelerators at mm-wave frequencies - Mohamed Othman (SLAC NATIONAL ACCELERATOR LABORATORY)   (Salons F, G, H and Foyer)
17:00 QPAD: Highly efficient quasi-static particle-in-cell algorithm based on azimuthal decomposition - Thamine Dalichaouch (UCLA)   (Salons F, G, H and Foyer)
17:00 Radiation detection for the PAX Experiment at FACET-II - Rafi Hessami (SLAC National Accelerator Laboratory)   (Salons F, G, H and Foyer)
17:00 Recent Developments on QuickPIC - Qianqian Su   (Salons F, G, H and Foyer)
17:00 Relativistic Vlasov-Poision Solver with Ponderomotive Driver - Roland Hesse (University of Nebraska-Lincoln)   (Salons F, G, H and Foyer)
17:00 Self-Modulation Instability of a Wide and Long Relativistic Proton Bunch in Plasma - Livio Verra (CERN)   (Salons F, G, H and Foyer)
17:00 Shallow angle probing of beam driven wakes at the FACET II facility - Jason Brooks   (Salons F, G, H and Foyer)
17:00 Simulated Particle-in-Cell Results Demonstrating Multi-GeV Energy Quasi-monoenergetic Electron Beams and Adjustable Charge - Ela Rockafellow (University of Maryland College Park)   (Salons F, G, H and Foyer)
17:00 Simulation of optimized TNSA via temporal pulse shaping under realistic laser contrast conditions - Marco Garten (HZDR, LBNL)   (Salons F, G, H and Foyer)
17:00 Simulation Results of a Clamped Multicell Dielectric Disk Accelerating Structure - Sarah Weatherly (Illinois Institute of Technology, Argonne National Laboratory)   (Salons F, G, H and Foyer)
17:00 Simulations of laser-plasma interactions and electromagnetic pulse generation - Kathryn Wolfinger   (Salons F, G, H and Foyer)
17:00 Simultaneous Laser Temporal Shaping and Nonlinear Conversion for Driving Electron Photoinjectors - Randy Lemons (SLAC National Accelerator Laboratory, Stanford University, 2575 Sand Hill Rd, Menlo Park, CA 94025, USA)   (Salons F, G, H and Foyer)
17:00 Stability of high-brightness electron beam foci for precision coupling to small aperture structures using different LPA injection mechanisms - Kyle Jensen (UNL, LBNL)   (Salons F, G, H and Foyer)
17:00 Symplectic surrogate models for beam dynamics in conventional and advanced accelerators - Dr Qi Tang (LANL)   (Salons F, G, H and Foyer)
17:00 Synchronous Ultrashort Off-Color Laser for Arbitrary Delay Backlighting of Intense Laser Plasma Interactions - Mr Christopher Pasquale (Univeristy of Michigan )   (Salons F, G, H and Foyer)
17:00 Systematic Control for Coherently-combined High Energy Fiber Laser - Mahek Logantha (Lawrence Berkeley National Lab, University of California, Berkeley)   (Salons F, G, H and Foyer)
17:00 The Effect of Laser Focusing Geometry on the Direct Laser Acceleration of Electrons - Hongmei Tang (University of Michigan)   (Salons F, G, H and Foyer)
17:00 The Ion Channel Laser: Physics Advances and Experimental Plans - Claire Hansel (University of Colorado Boulder)   (Salons F, G, H and Foyer)
17:00 Third harmonic generation for two-color ionization injection in laser-plasma accelerators - Liona Fan-Chiang   (Salons F, G, H and Foyer)
17:00 THz Smith-Purcell Radiation from Laser Wakefield Accelerated Electron Bunches - Ross Rudzinsky (The University of Texas at Austin)   (Salons F, G, H and Foyer)
17:00 Time Resolved Measurements of the Polarization State of Supercontinuum Generated in a Monatomic Gas - Lucas Railing (University of Maryland College Park)   (Salons F, G, H and Foyer)
17:00 Towards a Pre-Pulse Cleaning Method In Ultrafast, High Peak Power Fiber Laser Systems - David Feng (Lawrence Livermore National Laboratory)   (Salons F, G, H and Foyer)
17:00 Towards a soft x-ray PWFA-FEL via Trojan Horse single bunch injection - Lily Berman (University of Strathclyde)   (Salons F, G, H and Foyer)
17:00 Training capability of the Brookhaven National Laboratory Accelerator Test Facility - Mikhail Fedurin (Brookhaven National Laboratory)   (Salons F, G, H and Foyer)
17:00 Transverse Stability in an Alternating Gradient Planar Dielectric Wakefield Structure - Walter Lynn (UCLA)   (Salons F, G, H and Foyer)
17:00 Underdense Plasma Lens Commissioning at FACET-II and Future Experimental Plans - Christopher Doss (University of Colorado Boulder)   (Salons F, G, H and Foyer)
17:00 X-ray source development for high energy density science via self-modulated laser wakefield acceleration - Mitchell Sinclair   (Salons F, G, H and Foyer)
12:00 --- Lunch ---
13:30
WG3: Laser and High-Gradient Structure-Based Acceleration - Sergey Belomestnykh (Fermilab) Xueying Lu (NIU / ANL) (until 15:00) (Gardiner's Island)
13:30 THz generation fro 3-D printed structures in accelerators - Pavle Juranic (Paul Scherrer Institut)   (Gardiner's Island)
14:00 ACHIP experiments at the ARES linac - Willi Kuropka (Deutsches Elektronen-Synchrotron DESY)   (Gardiner's Island)
14:30 Energy Modulation in a Commercial Dual Grating Dielectric Structure - Sophie Crisp (UCLA)   (Gardiner's Island)
13:30
WG6: Laser-Plasma Acceleration of Ions - Mamiko Nishiuchi (QST) Dr Igor Pogorelsky (BNL) Dr Lieselotte Obst-Huebl (Lawrence Berkeley National Lab) (until 15:00) (Fisher)
13:30 Ion acceleration and neutron generation with few-cycle, relativistic intensity laser pulses - Karoly Osvay (National Laser-Initiated Transmutation Laboratory, University of Szeged, Hungary)   (Fisher)
13:50 New capabilities of the iP2 beamline for laser-solid interaction studies at the BELLA PW facility - Sahel Hakimi (Lawrence Berkeley National Laboratory)   (Fisher)
14:10 Proton acceleration with a CO2 laser at the Accelerator Test Facility - Igor Pogorelsky (BNL)   (Fisher)
13:30
WGs 1+8 Joint Session - Marlene Turner (LBNL) Yong Ma (University of Michigan) Irina Petrushina (Stony Brook University) Mr Marcus Babzien (BNL) Stephen Milton (until 15:00) (Salon D)
13:30 High-efficiency and high-quality laser-plasma accelerator stages for a plasma-based linear collider - Carlo Benedetti (LBNL)   (Salon D)
13:50 Spatial temporal couplings and the generation of Stimulated Raman Side Scattering - Alexander Sävert (Helmholtz Institute Jena)   (Salon D)
14:10 The BELLA PW iP2&2BL Upgrades – Radiation and Laser Safety considerations and implementations for safe and efficient user experiments - Csaba Toth (Lawrence Berkeley National Laboratory)   (Salon D)
14:30 Updates and Commissioning results of the Second Beamline Upgrade to BELLA PW - Alex Picksley (Lawrence Berkeley National Laboratory)   (Salon D)
13:30
WGs 2+5 Joint Session -Dr Samuel Barber (Lawrence Berkeley National Laboratory) Yine Sun (Argonne National Laboratory) Alexey Arefiev (UC San Diego) David Bruhwiler (RadiaSoft LLC) (until 15:00) (Salon C)
13:30 A Non-Invasive, Single-Shot Emittance Diagnostic, Using Edge-Radiation and a CNN Based Inference Model - Robbie Watt (SLAC)   (Salon C)
13:45 Experimental results for machine learning based diagnostics and optimization at FACET-II - Claudio Emma   (Salon C)
14:00 Detailed Phase Space Reconstructions from Accelerator Beam Measurements Using Differentiable Simulations - Ryan Roussel (SLAC National Accelerator Laboratory)   (Salon C)
14:15 ADJOINT OPTIMIZATION OF CIRCULAR LATTICES - Thomas Antonsen   (Salon C)
14:30 Simulating electron beams in RF cavities with beam loading - Dr David Bruhwiler (RadiaSoft LLC)   (Salon C)
14:45 --- Discussion ---
13:30
WGs 4+7 Joint Session - Jens Osterhoff (DESY) Julia Mikhailova John Palastro (University of Rochester, Laboratory for Laser Energetics) Spencer Gessner (SLAC) (until 15:00) (Salon E)
13:30 FACET-II E-305: Beam filamentation and bright gamma-ray bursts - Alexander Knetsch   (Salon E)
13:50 First X-ray and Gamma-ray measurements at FACET-II - Pablo San Miguel (Laboratoire d'Optique Appliquée / Instituto Superior Técnico)   (Salon E)
14:10 Positron Driven High-Field Terahertz Waves via Dielectric Wakefield Interaction - Nathan Majernik   (Salon E)
14:30 First results from the E332 Experiment Studying the Near-Field-CTR-based Self-Focusing Effect with High Intensity Electron Beams at FACET-II - Doug Storey (SLAC National Accelerator Laboratory)   (Salon E)
15:00
BNL Laboratory Tours (until 19:00) ()
12:00 --- Lunch ---
13:30
WG1: Laser-Plasma Wakefield Acceleration - Irina Petrushina (Stony Brook University) Marlene Turner (LBNL) Yong Ma (University of Michigan) (until 15:00) (Salon D)
13:30 Single-Shot Reconstruction of Electron Beam Phase-Space in a Laser Wakefield Accelerator - Yong Ma (University of Michigan)   (Salon D)
13:50 Data-driven modelling of laser-plasma experiments enabled by large datasets - Mr André Antoine (University of Michigan)   (Salon D)
14:10 Polarization and CEP Dependence of the Transverse Phase-Space in Laser-Driven Accelerators - Andreas Seidel (Friedrich-Schiller-University Jena)   (Salon D)
14:30 Stable injection into a laser plasma accelerator with colliding laser pulses - Qiang Chen (Lawrence Berkeley National Laboratory)   (Salon D)
13:30
WG2: Computation for Accelerator Physics - David Bruhwiler (RadiaSoft LLC) Alexey Arefiev (UC San Diego) (until 15:00) (Salon C)
13:30 Eulerian Finite-Difference Vlasov Solver with a Non-Uniform Momentum Grid - Prof. B. A. Shadwick (Univ of Nebraska - Lincoln)   (Salon C)
13:45 An Alternative Approach to Incorporating Laser Pulses in Particle-in-Cell Simulations - Kathleen Weichman (University of Rochester Laboratory for Laser Energetics)   (Salon C)
14:00 Opportunities and Issues with the Unitary Particle Pusher - Dr Daniel Gordon (U.S. Naval Research Laboratory)   (Salon C)
14:15 Efficient algorithms for multi-level ionization of high-atomic-number gases and applications - Aiqi Cheng (Stony Brook University)   (Salon C)
14:30 EZ: An Efficient, Charge Conserving Current Deposition Algorithm for Electromagnetic Particle-In-Cell Simulations - Dr Klaus Steiniger (Helmholtz-Zentrum Dresden-Rossendorf)   (Salon C)
14:45 --- Discussion ---
13:30
WG3: Laser and High-Gradient Structure-Based Acceleration - Xueying Lu (NIU / ANL) Sergey Belomestnykh (Fermilab) (until 15:00) (Gardiner's Island)
13:30 --- Preparation of WG3 Summary presentation ---
13:30
WG4: Beam-Driven Acceleration (until 15:00) (Salon E)
13:30 High average gradient in a laser-gated multistage plasma wakefield accelerator - Alexander Knetsch   (Salon E)
13:48 Emittance preservation in a single PWFA-LC stage using adiabatic plasma density ramp matching sections in the presence of ion motion - Yujian Zhao   (Salon E)
14:06 Flat beam plasma wakefield accelerator - Pratik Manwani (University of California, Los Angeles)   (Salon E)
14:24 Acceleration and Focusing of Positrons Using Elongated Bubbles in Warm Plasmas - Prof. Gennady Shvets (Cornell University)   (Salon E)
14:42 Beam-Beam Considerations for Highest-Energy Linear Colliders - Spencer Gessner (SLAC)   (Salon E)
13:30
WG5: Beam Sources, Monitoring, and Control - Yine Sun (Argonne National Laboratory) Dr Samuel Barber (Lawrence Berkeley National Laboratory) (until 15:00) (Salon A)
13:30 Plasma-photonic diagnostic of plasma-based accelerators. - Andrew Sutherland (University of Strathclyde)   (Salon A)
13:50 Single-shot, transverse self-wakefield reconstruction from screen images - Nathan Majernik   (Salon A)
13:30
WGs 7+8 Joint Session - John Palastro (University of Rochester, Laboratory for Laser Energetics) Stephen Milton Julia Mikhailova Mr Marcus Babzien (BNL) (until 15:00) (Salon B)
13:30 HIGHLY-EFFICIENT 20-MW L-BAND MULTI-BEAM KLYSTRON - Dr Jay Hirshfield (Omega-P R&D, Inc.)   (Salon B)
13:50 ELECTRON CYCLOTRON RESONANCE ACCELERATOR eCRA - Dr Jay Hirshfield (Particle Accelerator Research Foundation and Omega-R&D, Inc.)   (Salon B)
14:10 9.3 microns: Toward next-generation CO<sub>2</sub> laser for particle accelerators - Mikhail Polyanskiy (Brookhaven National Laboratory)   (Salon B)
14:30 FULFILLING THE MISSION OF BROOKHAVEN ATF AS A DOE’S FLAGSHIP USER FACILITY IN ACCELERATOR STEWARDSHIP - Igor Pogorelsky (BNL)   (Salon B)
15:00 --- Afternoon at Leisure ---
18:30
AAC Banquet and AAC Award (until 21:30) (Grand Ballroom Salons D&E)
12:00 --- Lunch ---
13:00
WG Summaries -Dr Mark Hogan (SLAC National Accelerator Laboratory) (until 14:40) (Ballroom Salon D-E)
13:00 Working Group 1 Summary - Yong Ma (University of Michigan) Irina Petrushina (Stony Brook University) Marlene Turner (LBNL)   (Ballroom Salon D-E)
13:25 Working Group 2 Summary - Alexey Arefiev (UC San Diego) David Bruhwiler (RadiaSoft LLC)   (Ballroom Salon D-E)
13:50 Working Group 3 Summary - Sergey Belomestnykh (Fermilab) Xueying Lu (NIU / ANL)   (Ballroom Salon D-E)
14:15 Working Group 4 Summary - Jens Osterhoff (DESY) Spencer Gessner (SLAC)   (Ballroom Salon D-E)
14:40 --- Coffee Break ---
15:00
WG Summaries - Mark Palmer (Brookhaven National Laboratory) (until 16:40) (Ballroom Salon D-E)
15:00 Working Group 5 Summary - Dr Samuel Barber (Lawrence Berkeley National Laboratory) Yine Sun (Argonne National Laboratory)   (Ballroom Salon D-E)
15:25 Working Group 6 Summary - Mamiko Nishiuchi (QST) Dr Igor Pogorelsky (BNL) Dr Lieselotte Obst-Huebl (Lawrence Berkeley National Lab)   (Ballroom Salon D-E)
15:50 Working Group 7 Summary - Julia Mikhailova John Palastro (University of Rochester, Laboratory for Laser Energetics)   (Ballroom Salon D-E)
16:15 Working Group 8 Summary - Mr Marcus Babzien (BNL) Stephen Milton   (Ballroom Salon D-E)
16:40
Closing Session - Mark Palmer (Brookhaven National Laboratory) (until 17:00) (Ballroom Salon D-E)
16:40 Announcement of AAC'24 Venue   (Ballroom Salon D-E)
16:50 Closing Comments - Mark Palmer (Brookhaven National Laboratory)   (Ballroom Salon D-E)